Συνέδρια & Εκδηλώσεις

Όσοι φοιτητές έχουν εξεταστεί με επιτυχία σε όλα τα μαθήματα και επιθυμούν να συμμετάσχουν στην προσεχή ορκωμοσία Αυγούστου 2023 παρακαλώ να επικοινωνήσουν με τη Γραμματεία

Στο πλαίσιο της Πράξης «Γραφείο Διασύνδεσης Πανεπιστημίου Πατρών», το Τμήμα Απασχόλησης, Σταδιοδρομίας και Διασύνδεσης, της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και Έρευνας, θα υλοποιήσει, Διαδικτυακές Ημέρες Καριέρας, στις 7, 8 & 9 Δεκεμβρίου  2022 καθημερινά από 12.00 μ.μ. – 15.00 μ.μ., για τους φοιτητές/τριες και τους απόφοιτους/τες του Πανεπιστημίου Πατρών.

Διεξάγεται, στις 1 & 2 Δεκεμβρίου 2020, Διημερίδα τελικής παρουσίασης του έργου CD-ETA «Συνεργατική Ψηφιοποίηση Φυσικής και Πολιτιστικής Κληρονομιάς» του Προγράμματος Interreg Europe (https://www.interregeurope.eu/cd-eta/), στο οποίο το Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος του ΠΠ συμμετέχει ως εταίρος. Το Πρόγραμμα της Διημερίδας επισυνάπτεται και εκεί δίνεται επίσης ο σύνδεσμος σύνδεσης (μέσω της πλατφόρμας zoom).

Άκρως επιτυχημένη ήταν η Ημερίδα για την Κυκλική Οικονομία, που διοργανώθηκε την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2018 στο Πανεπιστήμιο Πατρών στο Αγρίνιο από το Τμήμα Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων του Πανεπιστημίου Πατρών (ΔΠΦΠ) και το «Παρατηρητήριο Αστικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης - CIVICS». Η ημερίδα ήταν το αποτέλεσμα της κοινής προσπάθειας να τεθεί για πρώτη φορά σε ανοικτό δημόσιο διάλογο στην περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, το αντικείμενο της μετάβασης σε μια πιο κυκλική μορφή οικονομίας.