Χρηματοδότηση της πρότασης BIPV-City της ερευνητικής ομάδας RES&Cool Environment του Tμήματος Αειφορικής Γεωργίας από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας

10 Ιαν 2024, 09:50

Το έργο «Διεύρυνση της ανάπτυξης των αστικών BIPV ενάντια στην αύξηση της αστικής θερμοκρασίας και της αύξησής της λόγω της κλιματικής αλλαγής (BIPV-City)» της ερευνητικής ομάδας RES & Cool Environment του Τμήματος Αειφορικής Γεωργίας του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με ερευνητικές ομάδες από την Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και το Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων προκρίθηκε για χρηματοδότηση από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας στο πλαίσιο της Προκήρυξης «Χρηματοδότηση της Βασικής Έρευνας (Οριζόντια υποστήριξη όλων των Επιστημών) της Υποδράσης 2, «Χρηματοδότηση Έργων σε Τομείς Αιχμής»,(Αριθμός Έργου ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.:14812). Εθνικό Σχέδιο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας (Ελλάδα 2.0) με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης – NextGenerationEU».

Εκτενής περίληψη του έργου (Συνημμένο Αρχείο)

Συνημμένα