ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

14 Μαϊ 2021, 09:32

Αγαπητά μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Τμήματός μας

Σας ενημερώνουμε ότι χθες 13/5/2021 ανακοινώθηκε από το ΥΠΑΙΘ το μηχανογραφικό των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων. Με χαρά διαπιστώσαμε ότι το Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος παραμένει με τον ίδιο τίτλο και θα δεχθεί 174 φοιτητές.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλους εσάς που σταθήκατε συμπαραστάτες στον αγώνα επιβίωσης του Τμήματος και στις προσπάθειες που κάνουμε για ένα Τμήμα με αναβαθμισμένες σπουδές και επαγγελματικά δικαιώματα.

Τίποτε δεν είναι τυχαίο. Ορθώσαμε το ανάστημά μας και αναμετρηθήκαμε με σχέδια κατάργησής μας, προσπάθειες υποβάθμισής μας και πρωτοβουλίες για μηδενικούς εισακτέους. Βγήκαμε αλώβητοι και πιο δυνατοί.

Το επόμενο βήμα είναι το Τμήμα να δεχθεί φέτος καλύτερους φοιτητές που θα τους παρέχουμε αναβαθμισμένες σπουδές. Στην προσπάθεια αυτή ο καθένας μας από τη θέση του οφείλει να καταθέσει τον καλύτερό του εαυτό προκειμένου να θεμελιώσουμε ένα Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος σύγχρονο και ανταγωνιστικό. Φιλοδοξούμε να έχουμε ένα τμήμα με αναβαθμισμένο πρόγραμμα σπουδών ώστε να καλύπτει τις τωρινές και μελλοντικές ανάγκες των μηχανικών περιβάλλοντος, το οποίο να καινοτομεί και τελικώς να πρωτοπορεί στην περιβαλλοντική έρευνα σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Με τιμή

Ο Πρόεδρος, καθ. Φραγκίσκος Κουτελιέρης