Προσκεκλημένη Ομιλία - Ιωάννης Βάκρος - Τρίτη 19/1/2021 (Ώρα 10:00)

15 Ιαν 2021, 19:33

Στα πλαίσια των επιστημονικών διαλέξεων που λαμβάνουν χώρα στο Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Πατρών, την Τρίτη 19/1/2021 και ώρα 10:00 θα πραγματοποιηθεί επιστημονική ομιλία από το Δρ. Ιωάννη Βάκρο (Τμήμα Χημικών Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Πατρών) με Τίτλο: "Ποτενσιομετρικές Τιτλοδοτήσεις Μάζας: Μη συμβατικές εφαρμογές της στην προστασία του περιβάλλοντος".

Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, μέσω του συνδέσμου:

Περίληψη Ομιλίας

Η τεχνική «Ποτενσιομετρικές Τιτλοδοτήσεις Μάζας» δίνει τη δυνατότητα προσδιορισμού του σημείου μηδενικού φορτίου ενός στερεού, βοηθώντας να κατανοήσουμε την οξεοβασική του συμπεριφορά και τις προσροφητικές του ικανότητες. Ταυτόχρονα όμως μπορεί να βοηθήσει στη κατανόηση σημαντικού αριθμού φαινομένων που σχετίζονται με περιβαλλοντικά ζητήματα. Στην παρούσα ομιλία παρουσιάζεται η τεχνική και αναλύονται νέες εφαρμογές της, όπως η ανίχνευση σύνθετων μηχανισμών εναπόθεσης ιόντων μέσω προσρόφησης, ο προσδιορισμός του σημείου μηδενικού φορτίου σε μη οξειδικά στερεά, πληροφορίες για την ενεργοποίηση υπερθειικών ιόντων από βιοεξανθρακώματα.

Σύντομο Βιογραφικό Ομιλητή

Ο Ιωάννης Βάκρος είναι διδάκτορας του τμήματος Χημείας του Παν. Πατρών. Η διδακτορική του έρευνα αφορούσε τη βελτίωση των καταλυτών υδρογονοεπεξεργασίας. Στη συνέχεια συνεργάστηκε με αρκετές ερευνητικές ομάδες σε αντικείμενα σχετικά με περιβαλλοντικές εφαρμογές, διεπιφανειακά φαινόμενα, ηλεκτροκατάλυση και προηγμένες διεργασίες οξείδωσης. Είναι συγγραφέας ή συν-συγγραφέας 55 ερευνητικών εργασιών σε ερευνητικά περιοδικά, μέλος της συντακτικής Επιτροπής των περιοδικών Nanomaterials και Catalysts, κριτής σε περισσότερα από 30 επιστημονικά περιοδικά, ενώ έχει συμμετάσχει σε πλήθος ερευνητικών προγραμμάτων. Έχει υπηρετήσει ως συνεργαζόμενο εκπαιδευτικό προσωπικό επί σειρά ετών στο Πανεπιστήμιο Πατρών, Πελοποννήσου και Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο.